अब हामी फड्को मार्दै छौँ :रक्षा बस्याल, महिला उपाध्यक्षकी उम्मेदवार

"एक पटक मौका दिनुहोस्, बारमा केही गरेर देखाउँँछु"

Sharing is caring!

रक्षा बस्याल, महिला उपाध्यक्षकी उम्मेदवार, नेपाल बार एशोसिएसन

नाताले उनी नेपाल बारका पूर्वउपाध्यक्ष गोविन्द बन्दीको पत्नी, तर पहिचानले नेपालकी अग्रणी, हिम्मतिली कानुन व्यवसायी हुन्, रक्षा बस्याल । आफू कानुनी अभ्यासमा हुनेले सन्तानलाई अन्यत्र लगाउँछन् तर रक्षाका दुवै छोरी कानुन विषय अध्ययन गर्दै छन् । नेपाल बारको विभिन्न समितिमा रहेर काम गरिसकेकी उनले तत्कालीन पुनरावेदन अदालत (हाल उच्च) पाटनको मानवअधिकार र महिला समितिको संयोजक भएर काम गरिन् । महिला समितिले पहिलो पटक पुस्तकालय खोल्यो । पत्रकारितासँग पनि उनको साइनो छ । पत्रकार महिलाको संस्था सञ्चारिका समूहकी सदस्य थिइन् । अहिले पनि त्यहाँ उनको साधारण सदस्यता कायमै छ । अहिले उनी चण्डेश्वर श्रेष्ठ नेतृत्वको पेशागत, प्रगतिशील तथा समावेशी समूहबाट केन्द्रीय बारको महिला उपाध्यक्ष पदमा उम्मेदवार बस्यालसँग हरि गजुरेलले केही जिज्ञासा राखेका छन्  

० बार नेतृत्व कस्तो हुनुपथ्र्याे, अहिले कस्तो छ ?

– केही दशकलाई हेर्ने हो भने बार सफल भएको पाइन्छ । सर्वेज्ञरत्न, विश्वकान्त मैनाली, शम्भु थापाको पालामा मुलुकको अवस्था पनि एक खालको चुनौतीपूर्ण थियो । उहाँहरूले नेतृत्व गर्दा नेपाल बारको मूल एजेण्डा न्यायिक सर्वाेच्चता, न्यायालयको स्वतन्त्रता, विधिको शासन र मानअधिकार– यी चार एजेण्डा नेपाल वारको स्थापनाकालदेखि नै मूल उदेश्य मानिएको थियो । त्यसका लागि हाम्रा अग्रज लडिरहनुभयो । तर, पछिल्ला एक दशकलाई हेर्दा जुन ढंगले बार लाग्नुपथ्र्याे । नलागेको र मूल्य मान्यतामा चुकेको देखिन्छ । जसले गर्दा हाम्रो पेशामा केही अप्ठ्यारो स्थिति आइपरेको छ । पेशागत मर्यादा, वकिलहरू कहाँ छौं ? भन्ने प्रश्न उब्जिएको छ । आगामी बार नेतृत्वका लागि त्यो पनि चुनौतीका रूपमा लिएको छु ।
० तपाईंहरू कस्तो नेतृत्व दिन चुनाव लड्दै हुनुहुन्छ ?

– तीन वटा कुरामा वर्गीकरण गरौं । बार जहिले पनि न्यायिक मुद्दालाई बोक्ने पेशागत संगठन हो । पेशागत मर्यादालाई पहिलो ध्यान दिनुपर्छ । न्यायपालिकाभित्रको अहिलेको बेथिति, विसंगति, भ्रष्टाचार बढ्दो छ । यसलाई कठोर नीति अवलम्बन गरेर आउनुपर्छ । स्वतन्त्र र सक्षम न्यायपालिकाका लागि लड्नुपर्छ । यी हाम्रा अहिलेका केही एजेण्डा हुन् ।

० न्यायालय सुधारका लागि के एजेण्डा छन् ?

– समग्र न्यायपालिकाका कुरा गर्दा केही समस्या देखिएका छन् । तिनको पहिचान गरी सामाधानका लागि केही प्रतिबद्धतासहित हामी आएका छौं । संवैधानिक अभ्यास र राष्ट्रिय सरोकारको विषय भनेर हाम्रो प्रतिबद्धता ल्याएका छौं । यसमा मुलुक संविधानको कार्यान्वयनको चरणमा छ । यो अवस्थामा बारले सहयोग गर्नुपर्छ । तब मात्र मुलुक पार लाग्छ । हामी विरोधका लागि विरोध वा समर्थनका लागि समर्थन ग¥र्यौं भने संविधान कार्यान्वयनको पक्ष कमजोर बन्न पुग्छ । हामीलाई सानो चार्ज पनि छ । नियन्त्रित, सरकारविरुद्ध भन्ने पनि छ । हामी त्यस्तो गर्दैनौं । कम्युनिष्ट वा कांग्रेसकै सरकार किन नहोस्, एजेण्डा सही छ भने समर्थन गर्छौं । एजेण्डा बेठीक छ भने विरोध गर्छौं । यस्तै न्यायपालिकाको स्वतन्त्रता, फैसला अनुसन्धान र पहुँचमा पनि केही समस्या छ । यसलाई हामीले कार्ययोजनामा पारेका छौं । बारको संस्थागत सुधार हाम्रो मूल एजेण्डा हो ।

० त्यो कसरी हुन सक्छ ?

नेपाल बारलाई संघीय ढाँचामा लैजानुपर्छ । नेपाल बारसँग सहकार्य गर्ने द्वैपक्षीय र बहुपक्षीय अदालतले प्रतिपादन गरेका सिद्धान्तलाई अनुसन्धनात्मक ढंगले अगाडि बढाउन जरुरी छ । अन्तर्राष्ट्रियस्तरमा पनि बारलाई अगाडि बढाउन आवश्यक छ ।

० न्यायिक शुद्धतामा बार पनि एउटा अंग भएको नाताले विगतमा त्यसले गरेका कमजोरी कसरी सुधार्ने योजना छ ?

हाम्रो एजेण्डाभित्र न्यायपालिकाको स्वतन्त्रता र प्रभावकारिताभित्र के गर्छौं भनेर ल्याएका छौं । न्यायपालिकाभित्रको विकृति, विसंगति र भ्रष्टाचार अन्त्यका लागि कठोर नीति आउन जरुरी छ । हामी ल्याउँछौं । न्यायपालिकाप्रतिको जनआस्था पनि हाम्रो च्यालेन्जको रूपमा देखिएको छ । यसलाई उठाउन केही योजना ल्याएका छौं । स्वतन्त्र र स्वच्छ न्यायालय बनाउन न्यायाधीश नियुक्ति प्रक्रियामा व्यक्तिको योग्यता, क्षमता, विज्ञता, निष्ठा र नैतिकता धरातल अब्बल भएको व्यक्तिलाई न्यायाधीश बनाउनुपर्छ भन्ने मात्र मान्यता छ । त्यस्तो भएको खण्डमा मात्र न्यायपालिका परिमार्जन र सुदृढीकरण गर्न सक्छौं र न्यायपालिकाको सुधार हुन सक्छ भन्ने हाम्रो मान्यता छ । न्याय ढिलो हुने प्रक्रियालाई छिटो र कम झन्झटिलो बनाउन संरचनागत प्रबन्ध गरिनुपर्छ । न्यायपरिषद्को काम–कारबाहीको सवालमा परिषद्लाई प्रभावकारी र उत्तरदायीपूर्ण बनाउन जरुरी छ । न्यायाधीशहरूको कार्यसम्पादनलगायत विषयमा पनि बारले काम गरोस् भन्ने हामी चाहन्छौं ।

रक्षा बस्याल
उपाध्यक्षको उम्मेद्धार

० बारलाई व्यक्तिगत स्वार्थ पूरा गर्ने मञ्चका रूपमा कतिपयले उपयोग गर्दै आएका छन् । तपाईंको टिममा त्यस्ता व्यक्ति कति छन् ?

दाबीसाथ भन्छु त्यस्ता साथी छैनन् । ६ जना युवा साथी हुनुहुन्छ, नवोदितको मुद्दा उठाउनुहुन्छ । देवानी र फौजदारीमा लामो समयमा काम गरेका विज्ञसाथीहरू हुनुहुन्छ । प्रतिस्पर्धी समूहमध्ये सबैभन्दा बढी महिला सहभागिता गराउने टिम हो यो । त्यो पनि समावेशी छ । कानुन व्यवसायमा संघर्षरत र पेशागत दक्षता हासिल गरेका साथीहरू हुनुहुन्छ । हामीसँग काविल टिम छ । क्लष्टरदेखि सबै कुरा हेर्ने हो भने हामीसँग काविल टिम छ । मलाई लाग्दैन कि यी अब्बल दर्जाका साथीहरूले निर्वाचन जितेपछि आफ्नो स्वार्थका लागि बारलाई प्रयोग गर्नेछ ।

० कानुन व्यवसायमा महिला प्रतिनिधित्वको अवस्था कस्तो छ ?

कानुन व्यवसायी महिला हेर्दा लिटिगेसन गर्ने र विभिन्न संस्थामा ओरियन्टेड साथीहरू, वकिल उत्पादनमा लागेका, नोटरी पब्लिक र कम्पनीअन्तर्गत काम गरेका साथी हुनुहुन्छ । उहाँहरूलाई बारलाई समेट्नका लागि विशेष योजना बनाउनेछौं । बारको अवस्था खस्किएको छ । हामीले बनाएका योजनामा संघ, प्रदेश र स्थानीय हतमा लैंगिक समानताका लागि भूमिका निर्वाह गर्न सबै तहका महिला कानुन व्यवसायी समितिलाई क्रियाशील गर्नेछौं । बारका विभिन्न तह र निकायमा रहेका समितिमा महिलालाई राखेर परिचालन गर्नैछौं । जुडेसेरिमा अहिले नयाँ कुरा आएको छ, मेलमिलापलाई ध्यान दिएको छ । मेलमिलाप प्रक्रियामा कानुन व्यवसायी महिलाको विशेष सहभागिता गराउनेछौं । कानुन व्यवसायमा सहज प्रवेश र उहाँहरूको स्तरोन्नति र पेशागत दक्षताका लगि तालिम सञ्चालन गर्नेछौं ।

० ३३ प्रतिशत महिला सहभागिताको कुरा हरेक क्षेत्रमा उठिरहेको छ तर कानुन बनाउने, कार्यान्वयन गराउने निकायमा ३३ प्रतिशत सहभागिता देखिँदैन । यो विरहलाग्दो स्थितिलाई कसरी उठाउन सकिन्छ ?

धेरै ठाउँमा यो प्रश्न उठेको छ । अहिलेको महिला संख्या बढ्नुका कारण बारको विधानले न्यूनतम ३ जना भनिदिएकाले मात्र हो । प्रतिस्पर्धी टिमले जम्मा ३ जना मात्र उठाएको छ, हाम्रो टिममा ४ जना छौं । बारको विधानभन्दा हामी केही माथि उठेका छौं । एउटा कार्यक्रमको सिलसिलामा म दुई नम्बर प्रदेशमा थिएँ । त्यहाँ एक जना पनि महिला कानुन व्यवसायी भेटिएन । मलाई चिन्ता लाग्यो । कानुन व्यवसाय उत्पादन गराउने पहिलो थलो घर नै हो । मर्यादा बढाउन घरकै छोरी, बुहारी, श्रीमतीलाई कानुन पढाएको खण्डमा महिला सहभागिता बढ्न सक्छ । यद्यपि, विगतको जस्तो अवस्था छैन । २५ हजार कानुन अध्ययनरत विद्यार्थीमध्ये अधिकांश महिला हुनुहुन्छ । ६ देखि ७ वर्षभित्रमा फड्को मार्छ ।

० न्यायालय वा बारमा भएका महिलाले पनि अवसर नपाउने अवस्था छ । यस्तो किन भयो ?

महिलालाई धेरै समस्या छ । पढ्यो । पेशामा आउनका लागि प्लेट फर्म नै हुँदैन । नीतिगत कुनै कुरा छैन । भनसुन र पहुँचका आधारमा सिनियरहरूले कुनै ल फर्ममा राखिदिनुभयो भने त्यसलाई ठूलो उपलब्धि मान्नुपर्ने अवस्था छ । महिला वा पुरुष नवोदितहरूलाई अर्काे समस्या मुद्दा÷क्लाइन्टले पत्याउँदैन् । नीतिगत रूपमै नेपाल बारले सम्बोधन गर्नुपर्छ । ल फर्ममा कार्यरत साथीहरूको पीडा सुन्छु नाम मात्रको सहभागिता गराइएको, ठुल्ठूला मुद्दाले पत्याउँदैन । जतिबेलासम्म ठूला मुद्दाले महिला कानुन व्यवसायीलाई पत्याउँदैन । त्यतिबेलासम्म गाह्रो र अप्ठ्यारो देख्छु ।

० जसरी स्थानीय तहको निर्वाचनमा महिलालाई उपाध्यक्षमा खुम्चाइयो । तपाई पनि चुनावी मैदानमा उपाध्यक्षमै भिड्दै हुनुहुन्छ । क्षमता भएर पनि किन अध्यक्षको दाबेदार बन्नुभएन ?

योभन्दा दुई कार्यकाल अगाडि महिलालाई नगन्य मात्रामा क्षेत्रगत उपाध्यक्ष दिइन्थ्यो । दुई कार्यकाल अगाडि नेपाल बारको विधानले एउटा महिला एक जना महिला अनिवार्य आउने भए । यो राम्रो पक्ष भयो तर नराम्रो पाटो पनि छ ।

० जस्तो ?

महिलालाई महिलासँगै किन लडाउने ? यो अहिले हामीमाझ नै बेजोडले उठेको प्रश्न हो । महिला कोटा छुट्ट्याएपछि अर्काे चाहिन्न भनेर बुझियो । यसलाई नीतिगत रूपमै सुधार गर्नुपर्नेछ । आशा गर्छु चुनाव जितेर आएको खण्डमा यसलाई सुधार गर्नेछु ।

० तपाईंहरूले प्यानलले चुनाव जित्ने आधार के–के हुन् ?

मुख्यतया चुनाव जित्न एजेण्डा र व्यक्तित्व चाहिन्छ । हामीसँग पर्याप्त एजेण्डा छन् । सुधारका योजनासहित आएका छौं । माथि नै भनेको छु । हामीसँग व्यक्तित्वको हिसाबले क्लष्टर, विभिन्न ठाउँमा नेतृत्व गरेका साथीहरू हुनुहुन्छ । मतदातालाई विनम्रपूर्वक आग्रह गर्न चाहन्छु हामीलाई कसीमा राखेर हेरिदिनुहोस् । हाम्रो पेशाप्रतिको निष्ठा, निरन्तरता र मर्यादालाई हेरिदिनुहोस् । र, जसले जतिखेर पनि अवसर पाउनुभयो । उहाँहरूले आफ्नो कार्यकालमा के गर्नुभयो ? हिजो मौका पाउँदा के गर्नुभयो ? हिजो गर्न सक्नुभएका साथीलाई के आधारमा विश्वास गर्ने ? तसर्थ हामीलाई जाँँच्नुहोस्, हेर्नुहोस् । विश्वासको मत दिनुहोस् । विश्वास घात गर्दैनौं । मेरो भागेर जाने ठाउँ छैन । परिवार सबै न्याय क्षेत्रमा घात गर्ने ठाउँ पनि छैन । त्यसकारण पनि घात गर्दिनँ । एक पटक मौका दिनुहोस्, बारमा केही गरेर देखाउँँछु ।

Sharing is caring!

Loading...

LEAVE A REPLY